27 listopada 2023

Nowe wymagania dla stanowisk z komputerami i laptopami

W myśl zmieniających się przepisów dotyczących stanowisk z monitorami ekranowymi postanowiliśmy zebrać wszystkie te zmiany w jednym miejscu i zwrócić uwagę co się zmieniło i jaki to ma wpływ na obecne stanowiska.

 

Zacznijmy wiec od samych terminów.

Ustawodawca jasno napisał, że mamy czas na dostosowanie stanowisk przez dwa lata od momentu wejścia w życie rozporządzenia, wyjątkiem są nowo tworzone stanowiska, gdzie od razu trzeba zapewnić odpowiednie krzesło: z ruchomymi podłokietnikami i możliwością obrotu wokół osi pionowej o 360°. To sporo czasu, ale warto się nad nimi pochylić już teraz i wybrać najlepsze rozwiązania dla danej organizacji.

Jakie stanowiska są objęte nowymi przepisami?.

Nowe rozporządzenie dotyczy tych pracowników, którzy spędzają przed monitorami ekranowymi (zarówno komputery stacjonarne, jak u laptopy) co najmniej połowę dobowej normy pracy. Czyli dotyczy to pracowników, którzy przy komputerze spędzają 4 godziny przy 8 godzinnym dniu pracy, ale też pracowników, którzy pracują przy monitorach 2 godziny przy 4 godzinnym dniu pracy (praca ½ etatu).

 

Zmiany, które będą obowiązywać najwcześniej to są zmiany w badaniach profilaktycznych. Obecnie, jeśli lekarz na badaniach wstępnych/okresowych zaleci noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych – to pracodawca musi je zapewnić pracownikowi. Oznacza to, że nie będzie już możliwości  dofinansowania do szkieł korekcyjnych , gdy pracownik dostarczy dokumenty od swojego lekarza okulisty, od teraz musi to być potwierdzone przez lekarza medycyny pracy.

 

Druga zmiana to wysokość dofinansowania. Zapewnienie okularów to już nie częściowa dopłata. Niestety nie mamy jeszcze żadnych wytycznych co do wysokości refundacji okularów, ale najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przyjęcie średniej ceny za podstawowy komplet (szkła + oprawki) w danym mieście.

Warto wspomnieć, że pojawiają się również opinie, że lekarz na orzeczeniu powinien wpisać, czy zaleca szkła kontaktowe, czy tez okulary.

Zmiany, które dotyczą samego stanowiska nie są wyjątkowo wygórowane i spora część firm już dawno większość tych wymagań wprowadziła, stawiając na zwiększenie efektywności swoich pracowników.

 

Wyposażenie stanowiska pracy z monitorami ekranowymi:

  1. Biurko z matowym blatem o wielkości, która pozwala swobodnie oprzeć przedramiona przy pracy na klawiaturze z zachowaniem kata prostego pomiędzy ramieniem i przedramieniem, sama klawiatura powinna leżeć na blacie w odległości nie mniejszej niż 10 cm od początku blatu
  2. Monitor z możliwością regulowania kontrastu i rozdzielczości. Ponadto monitor powinien stać na podkładce lub posiadać możliwość regulacji wysokości i nachylenia, w taki sposób, aby górna część monitora była na wysokości oczu pracownika.
  3. Klawiatura i mysz – nawet dla stanowisk wyposażonych w laptopy. Klawiatura ponadto powinna mieć możliwość regulacji nachylenia
  4. Krzesło – konieczna jest:
  •  regulacja wysokości samego siedziska
  • regulacja wysokości oparcia w odcinku lędźwiowym
  • regulacja nachylenia oparcia
  • regulacja podłokietników
  • możliwość obrotu o 360 stopni
  • podstawa co najmniej pięciopodporowa z kółkami jezdnymi
  • wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych

 

  1. Jeśli praca wiąże się z koniecznością korzystania z dokumentów, do wyposażenia należy doliczyć regulowany uchwyt na dokumenty posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika
  2. Na życzenie pracownika stanowisko powinno być wyposażone w podnóżek z regulowanym nachyleniem.
  3. Uregulowano również odległości między monitorami na sąsiadujących stanowiskach  i powinna ona wynosić co najmniej 0,6 m, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora - co najmniej 0,8 m.
  4. W dalszym ciągu pracodawca ma obowiązek likwidowania olśnień, więc nadal stanowiska warto wyposażać w żaluzje i unikać mocnego, punktowego światła
  5. Wprowadzono również normę dotyczącą wilgotności powietrza i obecnie nie powinna być mniejsza niż 40%, o czym trzeba pamiętać w przypadku stosowania klimatyzacji (również w trybie grzania), która osusza powietrze.

 

FHU BIG WORLD

Marcin Cyba

 

ul. Gródek 22

43-600 Jaworzno

 biuro@bhpjaworzno.pl

 +48 784 647 102

 

Nasza oferta

 

• obsługa BHP

• szkolenia wstępne i okresowe

• dokumentacja BHP

• audyt BHP

• postepowanie powypadkowe