10 stycznia 2023

BHP obowiązkowe dla każdego pracodawcy

Kto musi zatrudniać BHP-owca, a kto może prowadzić te zadania samodzielnie? 

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że każda działalność, gdzie zatrudniamy choć jednego pracownika wymaga osoby, która będzie prowadziła zadania służby BHP. W małych firmach może to być sam pracodawca lub firma zajmującą się profesjonalnie obsługą z zakresu BHP. Zastanówmy się w jakich sytuacjach możemy sami się tym zająć, a kiedy trzeba już zaufać specjalistom z poza zakładu.

Wszystko to wyjaśnia nam Kodeks Pracy, a dokładnie Art. 23711  .

Zgodnie z przepisami wszystko uzależnione jest od ilości pracowników ZATRUDNIONYCH NA PODSTAWIE UMOWY O PRACĘ

  • Jeśli w firmie zatrudnionych jest do 10 pracowników – zadania służby BHP może sprawować pracodawca, który ukończył szkolenie w tym zakresie (czyli szkolenie dla osób pełniących zadania służb BHP) lub do 50 pracowników, jeśli działalność jest zakwalifikowana przez ZUS do 3 lub niższej niż 3 kategoria ryzyka.
  • Od 11 – do 100 pracowników należy zlecić zadania służby BHP innemu pracownikowi w ramach jego obowiązków ( oczywiście musi on być odpowiednio przeszkolony i mieć uprawnienia co najmniej Inspektora BHP)  lub zlecić prowadzenia zadań firmie zewnętrznej (ważna jest tutaj umowa)
  • Powyżej 100 pracowników w firmie to obowiązek stworzenia komórki BHP (czyli zatrudnienie BHP-owca na etacie)

Ważne jest, aby pamiętać, że temat BHP nie może zostać pominięty w rocznych planach, bo nawet brak szkoleń może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w przypadku wypadku z udziałem pracownika lub zwyczajnej kontroli.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zlecenie tych zadań firmie zajmującej się kompleksowo tematem BHP.  Taka firma zadba nie tylko o skompletowanie wszelkich niezbędnych dokumentów, pomoże je stworzyć, ale również pomoże we wprowadzeniu zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy do codziennego funkcjonowania firmy. 

 

 

FHU BIG WORLD

Marcin Cyba

 

ul. Gródek 22

43-600 Jaworzno

 biuro@bhpjaworzno.pl

 +48 784 647 102

 

Nasza oferta

 

• obsługa BHP

• szkolenia wstępne i okresowe

• dokumentacja BHP

• audyt BHP

• postepowanie powypadkowe